Back to Question Center
0

Je možné zabrániť masívnemu útoku Ransomware? - Odpoveď z Semaltu

1 answers:

Ransomware a vírusy sú považované za dve nebezpečné formy internetových hrozieb. Ako vypršané lieky bránia schopnosti zdravotných sestier a lekárov poskytovať pacientom vhodné zdravotnícke zariadenia, ransomware a vírusy obmedzujú prístup používateľa k počítaču. Za takýchto okolností by ani špičkové a slávne antivírusové nástroje nefungovali správne. Pred pár dňami napadlo škodlivý softvér veľké množstvo počítačových zariadení - ofertas oculos de sol ray ban. Technickí experti tvrdia, že viac ako sedemdesiat tisíc strojov bolo postihnutých do dvoch hodín, vrátane desiatok počítačových systémov umiestnených v nemocniciach v Anglicku a Spojených štátoch. Dokonca aj počítačové zariadenia kancelárií FedEx v Spojenom kráľovstve a ruského ministerstva vnútra boli ovplyvnené týmto ransomware. Za niekoľko hodín boli na celom svete hlásené prípady počítačových hrozieb.

Najsmutnejšou vecou je, že bol nakazený veľký počet užívateľov Windows. Práve nainštalovali svoje obľúbené nástroje spoločnosti Microsoft a dostali sa to za pár sekúnd. Dokonca aj používatelia systému Windows XP boli vážne napadnutí a nemohli nič robiť, len aby zabudli na svoje počítačové systémy celkom.

Manažér úspešného riadenia úspechu Semaltu , Nik Chaykovskiy, hovorí o tom, ako sa vyhnúť takýmto nepríjemným útokom.

Tu je to, čo sa stalo

Skupina hakerov nasadila špecifické vírusy a cielené servery spoločnosti Microsoft vo veľkom počte. Protokoly zdieľania súborov, Server Message Block a ďalšie boli hlavnými cieľmi..Servery, ktoré nedostali žiadne aktualizácie po marci 2017 s náplasťou MS17-010, boli jej hlavnými cieľmi. Neskôr tá istá skupina hackerov napadla systémy externých bleskov a kancelárií národnej bezpečnosti a unikla ich údaje online.

ransomware bol pomenovaný ako WannaCry. Nevyskytla sa po celom svete, pretože hackeri ho naprogramovali, aby sa šíril iba v obmedzenom počte krajín. Rozširoval sa z jedného počítačového systému do druhého prostredníctvom kliknutí a e-mailových príloh. Jediný spôsob, ako sa ho zbaviť, bolo odinštalovať veľké množstvo programov, najmä antivírusových a anti-malware.

Prostredníctvom technológie ExternalBlue sa vírusy a škodlivý softvér automaticky nainštalovali do počítačových systémov. Zvláštny multimediálny prehrávač s názvom DoublePulsar spôsobil pre svojich používateľov na celom svete veľa problémov. Bolo neustále šírenie WannaCry z jedného počítača na druhý a potenciálne infikované stovky až tisíce zariadení naraz. Na druhej strane, ransomware, ako je napríklad Locky, vyžadovali, aby jeho používatelia komunikovali s hackermi. Po otvorení súboru so slovami sa WannaCry automaticky rozšíri do vášho systému. AlienVault Chris Doman povedal v rozhovore pre Gizmodo, že dokázal prevziať kontrolu nad malware a útočníkmi, aby zachránil veľké množstvo počítačových systémov po celom svete. Myslíme si, že hackeri neustále vyvíjajú nové nástroje a stratégie na ukradnutie informácií ostatných. Výskumníci zistili, že hackeri žiadajú o výkupné cez Bitcoin len preto, že nie je možné, aby niekto zvrátil Bitcoin platby.

Ak máte pocit, že ste boli obeťou WannaCry alebo iného podobného nástroja, mali by ste aktualizovať antivírusový softvér čo najskôr. Je tiež dôležité, aby ste neklikajú na pop-up okná a otvorili e-mailové prílohy. Konské červy boli v obehu niekoľko dní. Pravdepodobne budú v najbližších mesiacoch infikovať veľký počet notebookov a mobilných zariadení. Preto je dôležité pravidelne preberať a inštalovať bezpečnostný softvér a programy .

November 23, 2017