Back to Question Center
0

Ako zabrániť infikovaniu pomocou Ransomware? - Semalt dáva odpoveď

1 answers:

Frank Abagnale, Customer Success Manager, hovorí, že ransomware je slávny typ škodlivého softvéru, ktorý ohrozuje obete a blokuje ich prístup k počítačovým zariadeniam, až kým nevyplatí výkupné. Takéto útoky sa vykonávajú pomocou trójskych koní, ktoré väčšina používateľov sťahuje do svojich systémov, berúc do úvahy autentické a legitímne predmety. V posledných mesiacoch škodlivý softvér ovplyvnil veľké množstvo počítačových systémov po celom svete. Softvérové ​​bezpečnostné firmy tvrdia, že ransomové červy s názvom WannaCry infikovali viac ako 140 000 počítačových zariadení vo viac ako dvesto krajinách, pričom hlavnými cieľmi boli Ukrajina, Taiwan a Rusko. Niekoľko britských nemocníc vypnilo počítačové systémy a značná časť ovplyvnila niektoré španielske firmy, ako napríklad Telefónica, ako aj niektoré vládne organizácie a podniky - wohnung endreinigung. Odborníci z Kaspersky Lab a Symantec tvrdia, že staré kódy vo verziách WannaCry sa vo veľkom počte objavili v programoch skupiny Lazarus. Tieto kódy obsahovali vírusy a infikovali veľké množstvo zariadení zo Severnej Kórey. Spoločnosť WannaCry zatiaľ ovplyvnila množstvo inteligentných a počítačových systémov, uviedol v rozhovore pre agentúru Reuters odborník spoločnosti Kaspersky Lab Kurt Baumgartner.

Ako to funguje?

WannaCry je jednou z primárnych foriem ransomware, ktoré môžu zamknúť vaše počítačové súbory. Potom vaše údaje šifruje natrvalo a stratíte prístup k zariadeniu, kým nebude vyplatený výkupný príkaz. Tento ransomware sa zameriava predovšetkým na používateľov spoločnosti Microsoft a tých, ktorí používajú systém Windows a Linux. Keď sa systém dostane do spoločnosti WannaCry ovplyvnený, uvidíte v značnom počte vyskakovacie okná..Hackeri dávajú pokyny, ako zaplatiť výkupné za tieto okná a výkupné je až 3000 dolárov za zariadenie. Tieto vyskakovacie okná obsahujú aj niekoľko odpočítaviek: jedna z nich zobrazuje štvordňovú lehotu pred zdvojnásobením platby, zatiaľ čo druhá zobrazuje časový limit tridsiatich dní, inak stratíte údaje navždy. Hackeri prijímajú platby len prostredníctvom služby Bitcoin a PayPal. Slávna hackerská skupina Shadow Brokers nedávno vydala tento škodlivý softvér a napadla citlivý bezpečnostný systém NASA.

Ako sa šíri?

Najčastejšie ransomware vstupuje do vášho počítača buď stiahnutím infikovaných súborov alebo kliknutím na neznáme alebo neznáme linky. Niektorí odborníci na bezpečnosť tvrdia, že infekcie ako WannaCry sa šíria vo forme červov; počas niekoľkých dní infikujú počítačové zariadenie a nakazia všetky jeho prílohy. Takéto programy tiež šifrujú vaše údaje a hackeri požadujú platby predtým, než vám umožnia opätovné získanie prístupu.

Kde sa rozšírila?

Výskumní pracovníci z Taiwanu, Ukrajiny a Ruska boli hlavnými cieľmi útočníkov, ale mnohé ďalšie krajiny tiež uviedli infekčné systémy.

James Scott technológie kritickej infraštruktúry uviedol, že ransomware bol prvýkrát rozšírený v roku 2016 a infikoval veľké množstvo počítačov v nemocniciach.

Zabrániť infekcii

Malware Protection Center spoločnosti Microsoft hlási, že by ste mali nainštalovať a sťahovať iba najnovšie verzie antivírusového softvéru. Je tiež dôležité, aby ste neklikli na neznáme linky a neotvárali e-mailové prílohy, ktoré pochádzajú od ľudí, ktorých nepoznáte. Ľudia by mali pri prehliadaní internetu zapínať svoj antivírusový softvér a vypnúť vyskakovacie doplnky tak, aby zostali bezpečné nepretržite. Zároveň by ste mali zálohovať vaše súbory pravidelne, aby ste predišli infekciám.

November 23, 2017