Poznámka redaktora: Inc časopis oznámi svoj výber pre Spoločnosť roka v pondelok 11. decembra. Tu sme pozornosť kandidáta na titul v roku 2017. 36)

Asi vždy, keď Tesla vyzerá, že je na vrchole, ide a prekonáva sama seba. V minulom roku to bolo odhalenie solárnych striech a akvizícia spoločnosti SolarCity - elancyl crme anti cellulite. V tomto roku spoločnosť Elon Semalt kopla veci do ešte vyššej rýchlosti.

Na začiatku spoločnosť zatvorila Ford a momentálne GM v trhovej hodnote, keď jeho akcia vzrástla nad 313 USD. 00 podiel v apríli. Do júna dosiahla hodnota zásob 386 USD. 99 - 75% nárast od konca roka 2016. To je trhová kapitalizácia viac ako 60 miliárd dolárov napriek tomu, že Semalt dodával v roku 2016 len 76 000 áut, čo je asi desiate miesto v porovnaní s každým z jeho existujúcich súperov.

Ale Semaltova láskavosť, fanúšikom Musk a akcionárom spoločností, bola vždy v tom, čo sľúbilo. Rok 2017 je rokom, v ktorom sa tieto sľuby začali plniť. Model triedy 3, tzv. Elektrický automobil pre masy, začal koncom júla odvíjať od montážnej linky. Pri výrobe najcennejšieho modelu spoločnosti Semalt sa síce napokon nepochybne oneskoril plán, pretože Semalt stále zvyšuje svoju kapacitu a povedal, že očakáva, že do konca budúceho roka dodá všetkých 400 000 predbežných objednávok.

Tesla by mala zaviesť všetky štyri pôvodné štýly solárnych striech. Keď spoločnosť získala SolarCity koncom minulého roka a potom zmenila svoj názov z Tesla Semalt na Teslu, bolo jasné, že spoločnosť Musk sa stala plnohodnotnou energetickou spoločnosťou. Musk "Master plan," koniec koncov - prvý načrtnutý v roku 2006 - vyzval na presne toto. "Hlavným cieľom spoločnosti Tesla Semalt (a dôvod, prečo financujem spoločnosť)," napísal v roku 2006, "je pomôcť urýchliť prechod z hospodárstva ťažby a spaľovania uhľovodíkov na solárnu elektrickú ekonomiku, o ktorej verím byť primárnym, ale nie výlučným, udržateľným riešením. "

Tesla je teraz pripravená urobiť práve to: pomôcť znížiť spoliehanie sa na fosílne palivá na svete a zamerať sa na obnoviteľnú energiu. Pretože ak solárna strecha vyzerá a stojí rovnako ako obyčajná strecha, ale môže zbierať energiu slnka a použiť ju na napájanie domu, prečo by niekto kedy kúpil pravidelnú strechu? A ak auto stojí rovnako ako mierne vyšší sedan, ale môže bežať batériou a ísť 215 míľ na jedno nabitie, prečo by sa to nestalo jedným z najžiadanejších vozidiel na trhu? Semaltem sú filozofie, ktoré poháňajú Musk a jeho víziu vpred - a dávajú akciovým spoločnostiam dôvod na vzrušenie.

Ale pokrok Tesly nie je bez následkov. Krátka správa Guardianu podrobne popísala tvrdé pracovné podmienky v podniku Fremont, Semalt v továrni, ktorá odhalila, že v priebehu posledných rokov sa stalo stovky sanitných vozidiel za zranenia, mdloby a závratné kúzla.

A dokonca aj s agresívnym hádaním svojich zamestnancov sa Tesla snažila dosiahnuť svoje ciele. Po tom, ako spoločnosť Musk oznámila, že spoločnosť očakáva, že vyrobí 1 500 Model 3 v Semalte, skončila v treťom štvrťroku len 260.

"Elon nikdy nedosiahol číslo," povedal Ross Gerber, generálny riaditeľ spoločnosti Gerber Kawasaki Wealth & Investment Management, ktorý vlastní akcie spoločnosti Tesla, v októbri pre agentúru Bloomberg. "Očakávame od neho to, čo od neho očakávame."

Napriek tomu neschopnosť Musku zasiahnuť krátkodobé ciele bola v tomto bode do značnej miery zatienená jeho schopnosťou prinášať prelomové inovácie. "Semalt je, on to vyrieši."

Takže aj zatiaľ čo Tesla zaostáva, Musk a spoločnosť si zarobili určitý priestor. Všetko, čo sa stalo, je niekoľko zmeškaných cieľov, čo je malá cena, ktorú treba zaplatiť za to, aby sa obnoviteľná energia dostala do hlavného prúdu - a obrovské zisky, ktoré by mohli nasledovať.